Alaa’ Al Haraki’nin Hikayesi

Ürdün’deki Teknik ve Mesleki Eğitim Öğrencisi Hem Belirsizlikle Hem de Fırsatla Karşı Karşıya

Alaa’, yoluna çıkan engellerin onu durdurmasına izin vermeyecekti. “Liseyi bitirmemek benim için bir engel değildi” diyen Alaa’ şöyle devam ediyor: “Aslında bu benim profesyonel bir terzi olma yolundaki maceramın sadece başlangıcıydı.”

18 yaşındaki Suriyeli genç Alaa’ Al Haraki, bize, dikiş dikme kariyerindeki heyecan verici yolculuğunu ve bu yolda aşmak zorunda olduğu engelleri anlatıyor.

Alaa’, yoluna çıkan engellerin onu durdurmasına izin vermeyecekti. “Liseyi bitirmemek benim için bir engel değildi. Aslında bu benim profesyonel bir terzi olma yolundaki maceramın sadece başlangıcıydı. Çok fazla kuşku ve dirençle karşılaşmasına rağmen Alaa’ cesaretini kaybetmedi. “Büyükannem benim ilham kaynağımdı. Bana nasıl dikiş dikileceğini öğretti ve yeteneklerimi geliştirmem için beni motive etti”.

Alaa’ ve ailesi Ürdün’e 2011 yılında, Suriye’deki çatışmaların başlangıcında, büyük bir belirsizliğin ortasında gelmiş. Alaa’, yıllarca Zaatari mülteci kampında yaşadıktan sonra inisiyatifi eline aldı ve Qudra 2 programının bir ortağı olan Enabel’in desteğinde Norveç Mülteci Konseyi (NRC) tarafından desteklenen eğitime başvurdu. Alaa başvuru ile ilgili olarak şunları söylüyor: “Başvurumun kabul edildiğini haber veren telefonu aldığımda şanslı günümdeydim”. Terzilik konusunda başlangıç düzeyinde mesleki eğitim için başvuru yaptı. Sunulan imkân sayesinde tüm derslerinde başarılı oldu. Başarısı, Qudra 2 programı tarafından sunulan kursun ikinci aşamasına kaydolması için onu cesaretlendirdi.

Bu süre zarfında Alaa’, ailesinin de desteğini aldı: “Büyükannem, engeller ne olursa olsun beni başından sonuna kadar destekledi. Bana, kendime inandığım kadar belki de daha fazla inandı ve ona sonsuza kadar minnettar kalacağım. Mezun olduktan sonra, onun kampın karşı köşesinde bulunan küçük terzi dükkanında çalıştım. Ayak işlerine koşturmak ve etrafta bazı ev işleri yapmak dışında bana birçok teknik görev vermeye başladı.

Alaa’, büyükannesinin dükkanında çalışmanın yanı sıra, ailesini geçindirecek parayı kazanmak için aynı anda hem çalışmak hem de okumak zorundaydı.

Alaa’ kendine güvenen ve yetenekli bir terzi olmakla birlikte, bu alandaki bilgi birikimi ve yetkinliklerini artırmak için ileri düzey burslara ve programlara başvurmayı planlıyor. “Yarı vasıflı düzeyinden vasıflı bir eğitim düzeyine geçmek için üçüncü aşamaya başvuracağım. Geliştirdiğim becerilerle bir sonraki adıma hazır olduğumdan eminim”.

Leave a Reply