Abdelraheem Halwa’nın hikayesi

Ürdünlü Genç, TMEÖ’de Tasarım Hayalinin Peşinde

19 yaşındaki Ürdünlü Abdelraheem Halawah’ın azim konusunda bize öğreteceği çok şey var. Abelraheem ortaokul sınavlarını geçemediğinde hayal kırıklığına uğradı ama cesareti kırılmadı.

Yemek yapmayı seven Abdelraheem internetten eğitim fırsatlarını araştırmaya başladı. Abdelraheem şunları söylüyor: “İnternet üzerinden burs aramaya başladım. İstihdam için Eğitim-Ürdün (EFE-Ürdün) tarafından yayınlanan bir Facebook bağlantısı üzerinden başvuru yaptım”.

“Eylül 2021’de programa kabul edildiğimi öğrendiğimde mutluluktan şaşkına döndüm. Kendimi kanıtlamak ve geliştirmek için bir şansım olduğunu fark ettim. Benim için bir şeylerin değişeceğini biliyordum”.

Abelraheem’in hayali, ailesine destek olmak için pasta şefi olmak. Tatlı yapımı kursunda teorik ve pratik derslerini geçti. Qudra 2’nin iş temelli öğrenme (İTÖ) yaklaşımı kapsamındaki uygulamalı eğitimini Le Royal Hotel and Resorts’de tamamlayan Abdelraheem, buradaki sıkı çalışması ile İK müdürü olan Faris Ghouka’yı etkilemeyi başardı. Eğitiminin sonunda pastane tatlı asistanı olarak tam zamanlı bir iş teklifi aldı.

Abdelraheem’in potansiyelini gördüm ve ona otelimizin tatlı mutfağında tam zamanlı bir iş teklif ettim. Artık, sektörde büyüme ve gelişme potansiyeline sahip bir çalışanımız. Le Royal Hotels and Resorts olarak, gençlere ve yeni mezunlara iş temelli öğrenme fırsatları sunuyoruz. Çünkü gençlerin bugünün işgücü piyasasında ihtiyaç duydukları becerileri edinmeleri için gerçek bir çalışma ortamında deneyim sahibi olmaları gerektiğine inanıyoruz”.

-Faris Ghouka, Le Royal Hotels & Resorts İK Müdürü

Ortaokul sınavlarını geçememenin ne anlama geldiğini bilen Abdelraheem’in arayış içerisinde olanlara mesajı var: “Israrcı, hatta bazen inatçı olun. Hedefler ve hayaller ulaşılabilirdir ve hayal etmek oraya ulaşmanıza yardımcı olur” diyen Abdelraheem, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bu burstan sonra olmak istediğim yere bir adım daha yaklaştım. Bu sadece başlangıç, ancak Qudra 2 tarafından desteklenen burs olmasaydı, işlerin nasıl sonuçlanabileceği hakkında hiçbir fikrim yok”.

Enabel, Qudra 2 programı kapsamında, hükümet, eğitim sağlayıcıları ve özel işletmeler dahil olmak üzere mesleki eğitim ve öğretim sektörü paydaşlarına da danışarak Ürdün’de bir İş Temelli Öğrenme (İTÖ) modeli geliştirdi. İTÖ, özel sektör işletmeleri ile iş birliği içinde gerçek dünya ortamlarında uygulamalı mesleki eğitim unsuru sunmaktadır.

Enabel’de Müdahale Yöneticisi olan Zaid Al-Qaisi şunu belirtiyor: “Müdahalenin hedefi, özellikle Suriyeli ve dezavantajlı Ürdünlü genç ve kadınlar için istihdam olanaklarını iyileştirmektir”.

Leave a Reply